Atšilus orams vairuotojai, važiuodami miškingais keliais ir žaluma apaugusiomis vietovėmis, turėtų būti itin atsargūs. Draudikai įspėja apie pavasario laikotarpiu dvigubai padažnėjančius transporto priemonių susidūrimus su laukiniais žvėrimis, kurių elgseną įtakoja pasikeitusios gamtos sąlygos – gyvūnai tampa aktyvūs: jie bunda, veisiasi, migruoja.
„Nė vienas vairuotojas nenorėtų, kad kelią jam pastotų laukinis gyvūnas, tačiau mes kasdien fiksuojame po kelis draudžiamuosius įvykius, kuomet transporto priemonės, o kartais ir žmonės, kelyje nukenčia nuo tokių susidūrimų. Nors už jų gyvybę nelaimės atveju baudos mokėti nereikia, tačiau būtina informuoti policiją, kuri ne tik užfiksuos eismo įvykį, bet ir padės pasirūpinti nukentėjusio ar nugaišusio gyvūno utilizavimu“, – kalbėjo draudimo bendrovės „Gjensidige“ Transporto priemonių draudimo produkto vadovas Baltijos šalims Andrius Loveikis.
Draudimo bendrovės „Gjensidige“ duomenimis, pernai, lyginant su 2015 metais, 22 proc. išaugo tokių įvykių skaičius, o atlyginta nuostolių suma padidėjo 17 procentų. Pastaraisiais metais vidutinė žala, atlyginta po susidūrimo su laukiniais žvėrimis, siekia 1500 eurų.
„Didžiausius nuostolius vairuotojai patiria po susidūrimo su briedžiais. Dažniausiai jie sugadina visą priekinę automobilio dalį, o smūgis į šį gyvūną prilygsta susidūrimui su sunkiasvore transporto priemone. Pernai po susidūrino su šiuo gyvūnu vairuotojui atlyginome 24 tūkst. eurų žalą, tuo tarpu už Kasko draudimą jis buvo sumokėjęs 446 eurus. Šiais metais didžiausia išmokėta žala po susidūrino su laukiniu gyvūnu – beveik 9 tūkst. eurų“, – sakė A. Loveikis.
Dažniausiai klientai draudimo bendrovei „Gjensidige“ praneša apie susidūrimus su stirnomis, briedžiais, šernais ir kitais žvėrimis.
Pasak draudiko, susidūrimas su laukiniu žvėrimi yra priskiriamas eismo įvykiui ir jam yra taikomos mūsų šalyje galiojančios Kelių eismo taisyklės. „Pagal jų nuostatas, policiją privaloma kviesti, kai eismo įvykyje dalyvavo daugiau nei du automobiliai arba nesutariama kuris yra įvykio kaltininkas, taip pat kai yra sužalotų ar žuvusių asmenų arba eismo įvykio vietoje nėra nukentėjusio turto savininko“, – pasakojo draudimo bendrovės Transporto priemonių draudimo produkto vadovas Baltijos šalims.
„Gjensidige“ atstovo teigimu, būtent paskutiniam atvejui yra priskiriamas transporto priemonės susidūrimas su gyvūnu. „Laukiniai žvėrys dažniausiai priklauso valstybei, todėl apie įvykusį eismo įvykį reikia informuoti policiją. Jei jie priklauso konkrečiam asmeniui, tuomet reiktų pranešti nukentėjusiajam, o jei nukentėjęs asmuo nežinomas, tuomet – kreiptis į policiją. Visada pilietiškas turi būti ir įvykio liudininkas, kuris, pastebėjęs partrenktą kelyje gyvūną, praneša policijos pareigūnams“, – sakė A. Loveikis.
Jo teigimu, „Gjensidige“ Kasko išmokai gauti policijos pažymos pateikti nėra būtina.
4 žingsniai, ką daryti kelyje susidūrus su laukiniu gyvūnu:
1. Praneškite apie patirtą kelių eismo įvykį policijai ir, esant reikalui, kvieskite greitosios medicinos pagalbą.
2. Pasirūpinkite nukentėjusio ar nugaišusio gyvūno utilizavimu.
3. Jei pamatėte po susidūrimo su laukiniu žvėrimi iš įvykio vietos pasišalinusį vairuotoją, informuokite apie tai policijos pareigūnus.
4. Pastebėjęs partrenktą kelyje gyvūną taip pat praneškite pareigūnams, kurie juo pasirūpins.