Pavojus gyvybei nesustabdo: elektros gedimus namuose puolame taisyti patys

17.05.2017

Naujausi pranešimai

  • 28.11.2024
    Sezoninė tamsa: kaip ištverti „cepelininį“ dangų ir nepalūžti emociškai
    Daugiau
  • 27.11.2024
    Smulkus eismo įvykis – didelė spūstis: kaip šių situacijų išvengti prieššventiniu laikotarpiu
    Daugiau
  • 26.11.2024
    Ramios kelionės: kaip išvengti streso oro uoste?
    Daugiau
Daugiau naujienų

Tyrimas parodė, kad gyventojai nebijo rizikuoti gyvybe ir, įvykus elektros srovės gedimams, namuose pirmiausia patys imasi juos šalinti. Net 42 proc. apklaustųjų, pastebėję trumpojo jungimo požymius bei kibirkščiuojančius elektros lizdus, savarankiškai imasi juos remontuoti ir tik vėliau kviečia specialistą. 58 proc. apklaustųjų tokiu atveju kreipasi į specialistus arba pagalbos tarnybas. Tokius gyventojų įpročius atskleidė šį pavasarį draudimo bendrovės „Gjensidige“ užsakymu atliktas tyrimas.

„Gyventojai dažnai neįvertina pavojaus, susijusio su elektros įrenginių naudojimu, ir patiria buitines traumas. Analizuodami nelaimių priežastis pastebime, kad didžioji dalis jų kyla dėl netinkamos žmogaus veiklos ar jo abejingumo. Tai reiškia, kad žmonės patys prisišaukia nelaimes neatsargiu, neatsakingu ir neapdairiu elgesiu. Neatsargus gyventojų elgesys su elektra, netvarkinga elektros instaliacija ar elektrinių prietaisų naudojimas nesilaikant saugumo taisyklių dažniausiai sukelia nelaimes, kylančių gyvenamojoje aplinkoje“, – sakė draudimo bendrovės „Gjensidige“ Turto žalų skyriaus vadovas Giedrius Norkus.

Pasak G. Norkaus, gyventojai turėtų elektros įrenginių priežiūrą patikėti profesionalams, kurie šį darbą atliktų kokybiškai ir sumažintų nelaimingų atsitikimų grėsmę. „Mūsų specialistai, dirbantys visą parą, yra pasirengę klientams suteikti pagalbą ištikus nelaimingiems atsitikimams jų namuose“, – kalbėjo draudimo bendrovės „Gjensidige“ Turto žalų skyriaus vadovas.

Tyrimas parodė, kad didžiausios grėsmės būsto saugumui yra elektros įrenginiai ir jos instaliacijos. Daugiau nei 22 proc. apklaustųjų pripažino, kad jų namuose esantys elektros prietaisai yra padidintos rizikos šaltinis gyvenamųjų patalpų saugumui.

Draudimo bendrovės „Gjensidige“ duomenimis, praėjusiais metais elektros instaliacijos sukelto gaisro vidutinė atlyginta žala siekė daugiau nei 6 000 eurų. Daugiau nei 200 draudimo bendrovės klientų nukentėjo nuo ugnies, kilusios dėl elektros instaliacijos gedimo. Remiantis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento statistika, pernai dėl elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų Lietuvoje kilo 717 gaisrų.

Draudikai išskiria pagrindines problemas, kurios sukelia buitines elektros traumas:

1. Elektros prietaisų, kurių gaubtai ar laidų izoliacija yra pažeisti, naudojimas

Pasitaiko atvejų, kai žmonės skubėdami nepastebi smulkių elektros laidų pažeidimų, palieka mobiliųjų telefonų ir kitų prietaisų įkroviklius, plaukų fenus, įkaitusias plaukų tiesinimo žnyples šalia lengvai užsiliepsnojančių daiktų. Tokios klaidos yra būdingos kiekvienam, todėl kuo daugiau dėmesio skirsime elektros prietaisų būklei, jų išdėstymui ir naudojimui, tuo mažesnė bus tikimybė, kad jie taps pavojaus šaltiniu.

2. Prisilietimas prie įtrūkusių laidų ir pažeistų elektros lizdų naudojimas

Apklausos rezultatai parodė, kad tik vienas trečdalis gyventojų yra įsitikinę jų namuose esančios elektros instaliacijos saugumu. Pasenusi, pažeista, eksploatavimo reikalavimų neatitinkanti elektros instaliacija gali sukelti trumpąjį sujungimą, ne tik sugadinti elektros prietaisą, bet ir sukelti gaisrą.

3. Savarankiškas pažeistų elektros prietaisų remontas

Elektros prietaisų remonto darbus turi atlikti profesionalai. Pačių suremontuoti prietaisai gali sukelti sunkias elektros traumas, nudegimus ir net gaisrą.

4. Savos gamybos ir nesertifikuotų elektros prietaisų naudojimas

Tokia technika nėra patikima ir netinkama naudoti, nes ji nebuvo oficialiai patikrinta ir neatitinka saugumo standartų. Tokių įrenginių naudojimas gali sukelti trumpąjį sujungimą ir gaisrą.

5. Vinių kalimas ir angų gręžimas sienoje, kurioje po tinku gali būti elektros laidų

Didžioji dalis elektros laidų, kad būtų saugiau, yra tiesiama sienose. Prieš kaldami vinį ar gręždami angą sienoje paveikslui, visada įsitikinkite, kad atitinkamoje sienos vietoje nėra elektros laidų.

6. Savos gamybos ar remontuotų saugiklių naudojimas

Nepatikimi saugikliai, kaip ir savos gamybos ar pažeisti elektros prietaisai, gali tapti trumpojo sujungimo priežastimi ir sukelti rimtą pavojų žmogaus gyvybei.

Draudikai įspėja, kad nelaimių būtų galima išvengti, jei žmonės periodiškai atliktų elektros instaliacijų patikrinimus ir tinkamai prižiūrėtų elektros prietaisus.

Draudimo bendrovės „Gjensidige“ užsakymu tyrimą apie būsto saugumo suvokimą atliko bendrovė „OMD Latvia“.