Išvykstant per Velykas lankyti artimųjų, draudikai rekomenduoja pasirūpinti ne tik transporto priemonės technine būkle, bet ir jos degalų baku. Svarbu įvertinti automobilio degalų bako rodmenis ir kelyje išvengti keblių situacijų, kurias vairuotojams sukelia netikėtai besibaigiantis kuras. Specialistai atkreipia dėmesį, kad degalų stygius bake gali ne tik sujaukti šventinius planus, bet ir sugadinti transporto priemonę.
Pustuščiu baku išvažiuoti rizikinga
„Velykų savaitgalį vyksime lankyti artimųjų, todėl reikėtų iš anksto pasirūpinti transporto priemonės technine būkle – patikrinti padangų slėgį, susireguliuoti žibintus, įvertinti langų valymo skysčio atsargas. Išvykstant taip pat labai svarbu automobilio baką pripildyti reikalingu kiekiu degalų. Tyrimas parodė, kad ketvirtadalis Lietuvos vairuotojų yra išgyvenę nemalonią patirtį – kelyje pristigę kuro“, – kalbėjo draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.
Pasak draudimo bendrovės atstovės, degalų stygius bake paprastai sujaukia kelionės planus, bet gali pakenkti ir šiuolaikinių automobilių kuro sistemoms. „Per mažas kiekis degalų gali sugadinti siurblį, sukelti kuro įpurškimo sistemos gedimus“, – sakė V. Katilienė.
Draudikė paminėjo ir situacijas, kai kelyje pasibaigę degalai gali tapti avarijų bei avarinių situacijų priežastimi. „Netikėtai pritrūkus kuro gali tekti sustoti nebūtinai tam pritaikytoje kelio vietoje. Taip nutikus, ne kiekvienas vairuotojas sugeba nusistumti į kelkraštį savo automobilį, todėl tokios situacijos didina eismo įvykių riziką. Yra nutikusi ne viena eismo nelaimė, kai į važiuojamoje kelio dalyje ar kelkraštyje stovinčią transporto priemonę atsitrenkia ar ją kliudo kitas automobilis. Sunkvežimio smūgis į degalų papildymo laukusį automobilį autostradoje yra baigęsis tragiškai. Todėl vairuotojai, pristigę degalų, turėtų pašalinti transporto priemonę iš važiuojamosios kelio dalies ir pastatyti kitus vairuotojus įspėjančius ženklus“, – teigė žalų ekspertė.
Sustojimus užsienyje verta susiplanuoti
Velykų savaitgalį prasidės ir moksleivių atostogos. Kartu su vaikais atostogausiantys žmonės vyks automobiliu į kaimynines šalis ar kitas valstybes. „Lietuvoje degalų bakas gali likti tuščias tik dėl neapdairumo, nes degalinių tinklas mūsuose labai tankus. Tuo tarpu keliaujant į užsienį, reikėtų skirti laiko maršrutui suplanuoti, kad laiku pasipildytumėte degalų atsargas ar sustotumėte poilsio“, – patarė V. Katilienė.
Ji atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje vairuotojai nebeprivalo su savimi turėti automobilio registracijos, techninės priežiūros, draudimo dokumentų ir vairuotojo pažymėjimo. „Į užsienį juos reikia pasiimti. Jų gali prisireikti sustabdžius policijos pareigūnams ar patyrus eismo įvykį“, – sakė draudimo bendrovės atstovė.
Svarbiausios taisyklės, kurių reiktų laikytis rengiantis Velykų išvykoms:
1. Patikrinkite padangų slėgį. Būtinai pripūskite jas tiek, kiek reikia pagal jūsų automobilio apkrovą. Atidžiai apžiūrėkite, ar padangos nėra pažeistos.
2. Sureguliuokite žibintus. Tai itin svarbu, jei transporto priemonė neturi ksenono žibintų ar automatinės galinės pakabos reguliavimo sistemos. Kai automobilis stipriai pakrautas, žibintai šviečia aukščiau ir akina kitus vairuotojus.
3. Turėkite pakankamai kuro. Prieš kelionę prisipildykite baką ir stebėkite degalų bako rodmenis, kad netikėtumai kelyje jus aplenktų.
4. Turėkite pakankamai langų skysčio ir gerai veikiančius priekinius valytuvus. Pavasarį saulė žemoje padėtyje, todėl prastai nuvalyti langai ypač trikdo matomumą.
5. Tinkamai susidėkite daiktus. Sunkius ryšulius kuo žemiau sudėkite krovinių skyriaus priekyje. Automobilio salone nepalikite laisvai judančių daiktų, kurie stabdant ar atliekant staigų manevrą keltų pavojų. Vaistinėlė, avarinis ženklas ir gesintuvas visada turi būti po ranka.
6. Visada segėkite saugos diržą. 70 kg sveriantis žmogus, 50 km/h greičiu važiuojančiam automobiliui patyrus smūgį, sveria 700 kg, todėl važiuojant neužsisegus saugos diržų, dešimteriopai padidėjęs svoris gali sukelti tragiškas pasekmes.