Akina saulė: kokios gudrybės padėtų vairuotojams?

10.04.2018

Naujausi pranešimai

  • 20.01.2025
    Tvarumas kasdieniame gyvenime: lietuviai vengia plastiko pakuočių, tačiau netaupo energijos
    Daugiau
  • 13.01.2025
    Baltijos šalių skirtumai: dūmų detektorius namuose naudoja 94 proc. estų ir tik 65 proc. Lietuvos žmonių
    Daugiau
  • 06.01.2025
    Ekspertai atsako, kodėl sniegą svarbu nusikasti iškart po pūgos
    Daugiau
Daugiau naujienų

Skaisti pavasario saulė po žiemos teikia ne vien geras emocijas – akinantys jos spinduliai gatvėse tampa tikru iššūkiu vairuotojams. Draudikai įspėja apie pastarosiomis savaitėmis išaugusį avarijų skaičių keliuose, kurių priežastimi yra į akis spiginanti saulė. Ji, pasak specialistų, vairuotojams yra kur kas pavojingesnė nei nepalankios oro sąlygos ar akinančios kitų transporto priemonių šviesos.

„Skaisčiau suspindus pavasario saulei, fiksuojame įvykius, atsitinkančius dėl ryškių pavasario saulės spindulių. Didžiausia rizika būti apakintiems saulės yra anksti ryte bei prieš sutemas – tada, kai rytinė ar besileidžianti saulė yra netoli horizonto linijos. Tuomet ji būna ryški ir nedideliu kampu itin pavojingai šviečia į automobilio priekinį ar šoninį stiklą. Būtina atkreipti dėmesį, kad laikas, kai saulė vairuotojus akina labiausiai, sutampa su transporto piko laiku gatvėse, kuomet žmonės automobiliais pajuda link darbo, o vakare – grįžta į namus“, – sakė draudimo bendrovės „Gjensidige“ Transporto kompleksinių žalų skyriaus vadovas Modestas Žilionis.

Pasak M. Žilionio, saulės apakintų vairuotojų sukelti eismo įvykiai dažniausiai išsiskiria skaudžiais padariniais. „Pastarosiomis dienomis dominuoja atsitrenkimai į priešais važiuojantį automobilį, taip pat – į skaisčios saulės ruožą pakliuvusio vairuotojo staigiai stabdomą transporto priemonę. Dažni atvejai, kai iš paskos važiuojantis pakliūva į tą patį ruožą ir laiku nepastebi netikėto priekyje važiavusio automobilio manevro. Tokios situacijos irgi neretai baigiasi skaudžiomis avarijomis“, – kalbėjo draudimo žalų ekspertas.

„Gjensidige“ atstovas taip pat išskyrė nelaimes, įvykstančias nereguliuojamose sankryžose, išvažiavimuose iš kelių, kai saulė vairuotojui šviečia iš kairiojo šono ir dažnai sutrukdo pastebėti iš kairės artėjančias transporto priemones.

Jis atkreipė dėmesį, kad automobilių ir kitų motorinių transporto priemonių matomumą akinant saulei pagerina visą parą privalomos artimosios žibintų šviesos. Tuo tarpu nesaugiausiais vadinami eismo dalyviai – pėstieji ir dviratininkai – deja, tokių priemonių neturi.

M. Žilionio teigimu, dėl akinančios saulės dažnai nukenčia ir pėstieji. „Eismo nelaimės atsitinka tada, kai žmonės į pėsčiųjų perėją išeina neįsitikinę, kad transporto priemonės vairuotojas juos mato ir jau mažina automobilio greitį“, – dėstė draudimo bendrovės ekspertas.

Pasak draudiko, itin atsargūs išvažiavimuose iš kiemų turi būti ir dviratininkai, kurie juda važiuojamąja kelio dalimi, dviračių taku ar net šaligatviu. „Iš kiemo išvažiuojantis vairuotojas privalo suteikti pirmenybę dviratininkams, tačiau dėl akinančios saulės jie dažnai lieka nepastebėti. Dviratininkams taip pat reiktų elgtis atidžiai ir tikėtis, kad vairuotojas ne visada juos mato. Nors dėl eismo įvykio tokiose situacijose dviratininkas būna nekaltas, tačiau jis paprastai patiria skaudžius sužalojimus ir nukenčia kur kas stipriau“, – įspėjo M. Žilionis.

Jo teigimu, vairuotojams saulė itin pavojinga važiuojant šlapiu keliu. „Esant šlapiai kelio dangai saulės spindulių poveikis dar labiau sustiprėja, nes tuomet ji ne tik šviečia, bet ir atsispindi nuo šlapios kelio dangos“, – sakė ekspertas.

5 patarimai, kaip vairuojant apsisaugoti nuo akinančių saulės spindulių:

1.Naudokite automobiliuose sumontuotus apsauginius skydelius nuo saulės. Tinkamai pakreipti jie apsaugos nuo akinančių spindulių. Reiktų atsisakyti įpročio į apsauginius skydelius nuo saulės dėti įvairius dokumentus ar išmaniuosius įrenginius. Puldami slėptis nuo saulės vairuotojai užmiršta sudėtus daiktus ir juos neapdairiai paskleidžia salone. Tokios aplinkybės tampa dar vienu dirgikliu, trukdančiu saugiai vairuoti.

2. Neužmirškite užsidėti akinių nuo saulės. Vairuodami pavasarį prisiminkite, kad akiniai nuo saulės nėra tik madingas aksesuaras, o ir apsauga nuo akinančių saulės spindulių.

3. Jei akyse pradėjo raibuliuoti ar suprastėjo matomumas, saugiai mažinkite greitį, o prireikus - sustokite. Vos pajautėte, kad akys raibsta nuo saulės ir sunkiau matote, kas vyksta prieš jus, turėtumėte saugiai lėtinti automobilį ir stengtis jokiu būdu neišvažiuoti į priešpriešinio eismo juostą.

4. Įsigykite kokybiškas valytuvų šluoteles. Po žiemos patikrinkite priekinių ir galinių langų valytuvų guminių juostelių nusidėvėjimą. Apžiūrėkite, ar juose neatsidaro įtrūkimų, apnašų. Kai kurių valytuvų šluoteles reikia keisti naujomis pakitus jų spalvai. Įprastai valytuvų šluoteles patariama keisti mažiausiai kartą per metus.

5. Visada turėkite pakankamai langų plovimo skysčio. Šviečiant saulei stiklo nešvarumai dar labiau pablogina matymo kokybę. Jie ypač trukdo tada, kai vairuotojas važiuoja pavėsiu ir staiga į stiklą pašviečia saulė. Šiltajam metų laikui skirti langų valymo skysčiai pasižymi geromis valomosiomis savybėmis, todėl orams atšilus žieminį langų skystį pakeiskite tokiu, kuris skirtas šiltajam sezonui.