Vagysčių prevencijos diena: 10 minučių namų apžiūrai prieš išvykstant – būtinas įprotis

19.06.2019

Naujausi pranešimai

  • 20.01.2025
    Tvarumas kasdieniame gyvenime: lietuviai vengia plastiko pakuočių, tačiau netaupo energijos
    Daugiau
  • 13.01.2025
    Baltijos šalių skirtumai: dūmų detektorius namuose naudoja 94 proc. estų ir tik 65 proc. Lietuvos žmonių
    Daugiau
  • 06.01.2025
    Ekspertai atsako, kodėl sniegą svarbu nusikasti iškart po pūgos
    Daugiau
Daugiau naujienų

Dauguma Lietuvos gyventojų dalį vasaros atostogų ir savaitgalių leidžia ne namuose, o soduose, pajūryje, prie ežerų ar užsienio kelionėse. Šiandien visame pasaulyje minima Dėmesio sutelkimo diena, skirta vagysčių prevencijai. Todėl draudikai ragina Lietuvos žmones, išvykstančius atostogų ar ilgajam savaitgaliui, išmokti saugiai palikti namus ir juose esantį turtą.

„Visame pasaulyje šiandien minima Dėmesio sutelkimo diena, skirta paskatinti gyventojus rūpintis namų saugumu. Įsibėgėjus laikui, kai žmonės daugiau keliauja ir dažniau palieka tuščius namus, vagysčių problema tampa itin aktualia. Mūsų bendrovės duomenimis, vagystės iš gyvenamųjų patalpų sudaro beveik 5 proc. visų draudžiamųjų įvykių. Vidutinė atlyginama žala nukentėjusiems nuo ilgapirščių siekia 700 eurų“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Pasak jos, išvyką savaitgaliui ar kelioms savaitėms žmonės planuoja ir jos pasiruošimui skiria laiko, tačiau jie nėra įpratę tokį patį dėmesį skirti namams, kuriuos tam tikram laikui palieka tuščius. „Iš namų žmonės išskuba rūpindamiesi, ar viską pasiėmė, o ne tuo, kaip viską palieka. Žmonių sąmonėje turėtų atsirasti įprotis – prieš išvykstant bent 10 minučių laiko skirti namų apžiūrai ir užrakinimui“, – pataria V. Katilienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad mūsų šalyje vagims nėra svarbu, ar daiktas jo savininkams yra vertingas, ar menkos vertės, ar jis didelis, ar mažas. Pasak draudikės, vagiami įrankiai ir durų rankenos, alkoholis ir netgi jo tara.

„Praktika rodo, kad vagiama viskas, kas atrodo palikta be priežiūros, – sako V. Katilienė. – Jei ketinate ilgam palikti namus, gerai uždarykite visas duris, vartus ir langus, nes dažnai pasitaiko atvejų, kai į paskutiniame ar pirmajame aukšte esantį butą patenkama per balkoną. Be to, derėtų būti atsargiems atskleidžiant atostogų planus kitiems žmonėms ir pasakojant aplinkiniams, kada jūsų nebus namie“.

Jos teigimu, veiksmingos namų apsaugos priemonės – apsaugos signalizacijos sistemos ir kaimynų priežiūra. „Juk daugiabutyje ar kaimynystėje visada kas nors yra namie, todėl patikimas žmogus galėtų stebėti, kas vyksta aplink jūsų būstą. Taip pat – paimti paštą, jei išvažiuojate ilgam, – pataria bendrovės „Gjensidige“ žalų valdymo profesionalė. – Verta paslėpti įvairius vertingus daiktus ir brangius elektrinius prietaisus. Užmiesčio namų ar kotedžų savininkai prieš išvažiuodami turėtų patikimai užrakinti sodo traktorius ir vejapjoves, įrankius ir kitus padargus. Taip pat atviroje teritorijoje nepalikti kepsninių, lauko baldų ar išmėtytų daiktų, kuriuos lengva išnešti.“

V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad nuo ilgapirščių reikėtų saugoti ne tik namus, bet ir automobilį. „Paliekant transporto priemonę gatvėje ar stovėjimo aikštelėje derėtų transporto priemonės salone ar kitoje matomoje vietoje nepalikti jokių daiktų. Automobilio langus daužo net dėl cigarečių pakelio ar pirkinių maišelio, jau neminint skaitmeninių kamerų, telefonų, kompiuterių, laikrodžių ir piniginių. Duris bei langus, be abejones, laikykite uždarytus“, – kalba draudimo bendrovės atstovė.

„Kai su savimi pasiimate telefoną ir piniginę, laikykite juos saugioje vietoje. Labai paprasta ką nors pavogti iš užpakalinės kelnių kišenės. O kai daiktai laikomi rankose, juos paprasta kur nors pamiršti. Jei nesate tikri, kad švenčiant Jonines jums prireiks kurio nors daikto, geriau palikite jį namie, saugioje vietoje“, – pataria V. Katilienė.

Važiuojantiems dviračiu ji pataria visada pasiimti spyną. „Prireikus palikti dviratį ir toliau eiti pėsčiomis transporto priemonę reikėtų saugiai prirakinti. Net ir tuomet, kai trumpam užbėgate į parduotuvę. Vagystės motyvas tokiais atvejais gali būti nebūtinai finansinis. Gal kas nors nusprendė tiesiog nevykusiai pajuokauti arba švęsdamas negeba mąstyti blaiviai,“ – kalba draudimo bendrovės žalų ekspertė.

Pasak V.Katilienės, patys saugodami turtą ir juo rūpindamiesi žmonės sumažina vagystės riziką, todėl reikėtų naudoti visas priemones, kad būstas ir turtas būtų apsaugotas nuo ilgapirščių.