Atostogų įpročiai Baltijos šalyse: lietuviai dažniau atostogauja su vaikais, latviai renkasi vienatvę

30.07.2019

Naujausi pranešimai

  • 17.12.2024
    Audros nuostoliai didėja kas valandą: nuplėšti stogai, išgriautos tvoros, sudaužyti šiltnamiai ir nupūstos kepsninės
    Daugiau
  • 16.12.2024
    Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
    Daugiau
  • 09.12.2024
    Prieššventinis laikotarpis – išbandymas emocinei sveikatai: kaip ja pasirūpinti
    Daugiau
Daugiau naujienų

Atostogos yra tas neilgas laikas per metus, kurį skiriame sau ir savo poreikiams. Tačiau kokios mūsų atostogavimo tradicijos? Su kuo praleidžiame laiką poilsiaudami? Baltijos šalių gyventojų įpročiai šiuo klausimu yra gana panašūs – vyrauja šeimos vertybės.

Visuomenės nuomonės tyrimas, kurį draudimo bendrovės „Gjensidige“ užsakymu atliko „AC Nielsen Baltics“, atskleidė, kad per atostogas dažniausiai atiduodama duoklė šeimai – su sutuoktiniu ar partneriu atostogauja šeši iš dešimties Baltijos šalių gyventojų.

Tiesa, kiek labiau išsiskiria požiūris į atostogas su vaikais. Lietuvos gyventojai dažniau pasiima vaikus atostogauti kartu (40 proc. apklaustųjų), o štai estai labiau linkę per atostogas pailsėti be vaikų, čia vaikai atostogų draugiją sudaro 32 proc. apklaustųjų. Ypač tai pasakytina apie aukštų pajamų gyventojus – iš jų tik pusė (54 proc.) renkasi atostogas su sutuoktiniu ir tik penktadalis (22 proc.) linkę pasiimti atostogų ir vaikus.

„Atostogos yra tas metas, kuomet galime visą savo laiką skirti tiems žmonėms, kurie mums yra svarbiausi – šeimai ir vaikams. Tai rodo ir Baltijos šalių gyventojų gilią tradiciją atostogas leisti su artimiausiais žmonėmis. Šeima ir artimieji yra svarbiausia visų trijų Baltijos šalių vertybė, ir ją mes puoselėjame skirdami pakankamai laiko. Rasti laiko artimiesiems šiuo itin aktyviu gyvenimo tempu yra nelengva, tačiau būtina“, - svarsto „Gjensidige“ generalinis direktorius Marius Jundulas.

Draugams atostogautojų gyvenime tenka atskiras vaidmuo. Dabar su jais poilsiauja 18 proc. Lietuvos, 17 proc. Estijos ir 16 proc. Latvijos gyventojų. Draugų kompanijos pasirinkimas atostogoms priklauso ir nuo amžiaus. Lietuvoje žymiai daugiau 16-19 m. respondentų nurodė atostogaujantys su draugais. Estijoje taip pat daugiau šio amžiaus jaunuolių teigė atostogaujantys su draugais, palyginus su 25-44 m. amžiaus grupe.

Draudimo bendrovės vadovas įžvelgia ir praktinį kelionių su draugais aspektą. „Atostogaudami su draugais mes jaučiamės saugesni, nes pasidalijame atsakomybe, pasiskirstome kelionės planavimo užduotimis, kartu keliaujančių vaikų priežiūra. Taip keliaujant galima net sutaupyti, pavyzdžiui, nuomotis namą, talpesnį automobilį ir pasidalyti išlaidas“, - sakė Marius Jundulas.

Tiesa, jis atkreipė dėmesį, kad dalis visuomenės atostogas leidžia vieni: Latvijoje kas dešimtas atostogauja vienas, Estijoje tokių yra 8 proc., o Lietuvoje – tik 6 proc. Latvijoje vieni atostogauti dažniau renkasi mažesnių pajamų gyventojai, o štai Estijoje atvirkščiai – kuo aukštesnės pajamos, tuo dažniau žmonės atostogauja vieni. Visose trijose šalyse daugiau vyresnio amžiaus respondentų, atostogaujančių be draugijos.

„Gjensidige“ vadovas pastebi, kad estai labiausiai pasirūpina savo atostogų saugumu – daugiau negu pusė apklaustųjų visuomet apsidraudžia. Latvijoje tokių keliautojų yra 48 proc., o Lietuvoje – 39 proc.