Pasibaigus saugiam karantinui pasipylė traumos: išėjus į lauką lūžta kaulai ir nebeatlaiko raiščiai

30.07.2020

Naujausi pranešimai

  • 20.01.2025
    Tvarumas kasdieniame gyvenime: lietuviai vengia plastiko pakuočių, tačiau netaupo energijos
    Daugiau
  • 13.01.2025
    Baltijos šalių skirtumai: dūmų detektorius namuose naudoja 94 proc. estų ir tik 65 proc. Lietuvos žmonių
    Daugiau
  • 06.01.2025
    Ekspertai atsako, kodėl sniegą svarbu nusikasti iškart po pūgos
    Daugiau
Daugiau naujienų

Pavasario karantinas, uždaręs mus visus namuose, keletui mėnesių sumažino ir žmonių traumų statistikos rodiklius. Tačiau, vos jam pasibaigus, draudikų fiksuojami susižalojimai ėmė augti – išėjus sportuoti, bėgioti ar kitaip aktyviai leisti laisvalaikį, ėmė lūžti kaulai, trūkinėja raiščiai, įvyksta patempimai ar kitaip susižalojama.

Draudimo bendrovės „Gjensidige“ žalų vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė sako, kad karantino mėnesiais užfiksuota gerokai mažiau sveikatai padarytų nuostolių, o štai vasaros mėnesiais pasipylė traumos, kurių skaičius net nesiskiria nuo ankstesnių metų

. „Vien iš statistikos matome, kaip visi buvome pasiilgę išėjimo į lauką, aktyvaus laisvalaikio ir judėjimo. Su tuo susijęs ne tik gamtos ar sporto mėgėjų didesnis aktyvumas, bet ir bendras visų gyventojų noras daugiau laiko praleisti gryname ore, pajudėti laisvu laiku. Tai lėmė ne tik geresnę visų mūsų savijautą, bet ir didesnį traumų skaičių – po ilgesnio nejudrumo periodo staiga pradėję aktyviau judėti tapome ir labiau pažeidžiami – traumų išaugo beveik dvigubai”, – sako V. Katilienė.

Pasak jos, didžioji dalis (76 proc.) traumų patiriama lauke, 7 proc. – per sporto treniruotes ir varžybas. Tiesa, sumažėjo traumų, patiriamų darbe (6 proc.).

„Gjensidige“ statistika rodo, kad daugiausiai patiriama kaulų ir sąnarių traumų bei minkštųjų audinių pažeidimų.

„Kelis mėnesius mažiau judėję ir su dideliu ūpu išėję į lauką sulaukiame staigesnio įvairių susižeidimų šuolio. 45 proc. sužalojimų sudaro kaulų lūžiai, 26 proc. sausgyslių, raiščių ir raumenų patempimai bei plyšimai, 9 proc. traumų sudaro žaizdos ir randai. Taigi vasaros malonumai padidino riziką keliauti pas traumatologus“, - teigia V. Katilienė.

Jos teigimu, dažniau įvairius lūžius, raiščių plyšimus ar patempimus patiria vyrai – matyt, jie ir daugiau bei aktyviau sportuoja, drąsiau grįžta prie aktyvaus laisvalaikio leidimo būdų, kaip buvo pratę iki karantino.

Didesnė rizika susižaloti šių metų vasarą teko 10-15 metų vaikams ir 45-50 bei 55-60 metų žmonėms.

„Paaugliai, be jokios abejonės, vos tik gavo galimybę išeiti į lauką, puolė naudotis visais vasaros malonumais – lauko žaidimais, dviračiais, riedučiais, paspirtukais ir kitais aktyviais užsiėmimais, tad nenuostabu, kad ir jų traumų padaugėjo. Vidutinio ir link vyresnio amžiaus priskiriamų žmonių traumoms įtakos greičiausiai turėjo aktyvesnis laisvalaikis – sportas, darbai sodyboje, kiti daugiau judėjimo pareikalavę užsiėmimai, kurie atnešė daugiau pavojų sveikatai“, – sakė „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims.

Pasak jos, vasarą visuomet patiriama daugiau įvairių traumų, nes žmonės daugiau ir dažniau laiką leidžia gamtoje, imasi aktyvaus laisvalaikio, semiasi naujų patirčių, išbando naujas sporto šakas – visa tai suteikia naujų įspūdžių ir puikių emocijų . Tačiau kartu padidėja ir galimų trauma rizika.

V. Katilienė pataria atidžiau įvertinti savo galimybes, renkantis laisvalaikio leidimo būdus bei daugiau dėmesio skirti pramogų saugumui – rinktis tinkamą greitį ir tempą, atidžiai naudotis kepsninėmis, atsargiau pramogauti vandenyje ir saugoti bei tinkamo elgesio mokyti savo vaikus.