Lietuvos žmonės ėmė labiau branginti vasarnamius, telefonus ir kompiuterius

05.07.2022

Naujausi pranešimai

  • 20.01.2025
    Tvarumas kasdieniame gyvenime: lietuviai vengia plastiko pakuočių, tačiau netaupo energijos
    Daugiau
  • 13.01.2025
    Baltijos šalių skirtumai: dūmų detektorius namuose naudoja 94 proc. estų ir tik 65 proc. Lietuvos žmonių
    Daugiau
  • 06.01.2025
    Ekspertai atsako, kodėl sniegą svarbu nusikasti iškart po pūgos
    Daugiau
Daugiau naujienų

Lietuvos žmonės svarbiausiu turtu įvardijo savo būstą, išmaniuosius įrenginius ir grynuosius pinigus. Tačiau per pastaruosius metus labiausiai išaugo vasarnamių ir užmiesčio sodybų svarba. Kas septintas lietuvis jas įvardijo kaip svarbiausią turtą. Tai parodė draudimo bendrovės „Gjensidige“ užsakymu „NielsenIQ“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa. Mūsų šalies žmonėms namai yra pats brangiausias materialus turtas. Tyrimo rezultatai rodo, kad tokios nuomonės laikosi net 82 proc. Lietuvos gyventojų.

Sodybų svarba augo labiausiai

„Kiekvienais metais tiriame ir analizuojame, koks turtas svarbiausias mūsų šalies žmonėms. Į pirmąją sąrašo vietą žmonės daugiau nei penkerius metus iškelia būstą. Išties namų svarbą lietuvių sąmonėje sunku būtų kuo nors pakeisti. Tačiau šiemet matome naują tendenciją – Lietuvos žmonėms itin svarbūs tapo jų antrieji namai: vasarnamiai ir užmiesčio sodybos“, – kalba draudimo bendrovės „Gjensidige“ žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Pasak V. Katilienės, tikėtina, kad prie šio pokyčio prisidėjo karantino metu privalomu, o vėliau – rekomenduojamu tapęs buvimas namuose. „Užmiesčio būstą gyventojai naudojo bei iki šiol naudoja ir kaip nuotolinį biurą, ir kaip saviizoliacijos vietą, ir kaip poilsio bei pramogų lokaciją. Pastebėtina dar viena tendencija – daugiau laiko būdami namuose Lietuvos žmonės panoro gyventi erdviau, todėl šį poreikį puikiai išpildė sodybos užmiestyje“, – sako draudimo bendrovės atstovė.

Jos teigimu, prie išaugusios vasarnamių svarbos prisidėjo ir nekilnojamojo turto rinkoje vykstantys pokyčiai. „Būsto pirkimo bumas pasiekė ne tik didžiuosius šalies miestus, bet ir užmiestį. Ypač Lietuvos kurortus ir vandens telkinių gausa išsiskiriančius šalies regionus. Be to, antrųjų namų įsigijimas daliai žmonių tapo jų investavimo sprendimu“, – kalba V. Katilienė.

Telefonas ir kompiuteris – svarbiausi daiktai

Tyrimas parodė, kad po būsto Lietuvos žmonės labiausiai brangina išmaniuosius įrenginius ir pinigus. Juos kaip svarbų turtą įvardijo atitinkamai 30 proc. ir 29 proc. šalies gyventojų.

„Per pastaruosius metus paaugo visuomenės dalis, kompiuterį ir išmanųjį telefoną vertinanti kaip svarbiausią turtą. Tikėtina, kad nuotolinio, o vėliau – hibridinio darbo tendencijos pakoregavo ir šių daiktų svarbą žmonių gyvenime. Per pastaruosius dvejus metus šie išmanieji įrenginiai tapo svarbiausiomis bendravimo, o nemažai daliai žmonių – nepakeičiamomis darbo priemonėmis“, – pabrėžia V. Katilienė.

Pasak draudimo bendrovės atstovės, tas pats pasakytina apie vaizdo ir garso techniką. Pernai ji buvo paminėta 11 proc. respondentų, šiemet kaip svarbiausią turtą ją įvardijo 19 proc. mūsų šalies gyventojų.

„Lyginant su praėjusių metų duomenimis, gerokai daugiau žmonių garso bei vaizdo techniką įtraukė tarp jiems brangiausių daiktų. Tikėtina, kad televizorių, vaizdo grotuvą ar garso kolonėles gyventojai ėmė labiau vertinti kaip pramogų ir turiningo laiko praleidimo namuose priemones“, – dėsto V. Katilienė.

Tyrimo duomenimis, 7 proc. Lietuvos gyventojų vertingiausi daiktai yra senoviniai daiktai ir meno kūriniai, 5 proc. – prabangūs drabužiai ir avalynė. Bendrovės „NielsenIQ“ reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa „Gjensidige“ užsakymu buvo atlikta šių metų vasario mėnesį, apklausiant 1600 mūsų šalyje gyvenančių žmonių.