Patarimai vaikų atostogoms: kaip pasirūpinti turiningu atžalų laiku

11.04.2023

Naujausi pranešimai

  • 20.01.2025
    Tvarumas kasdieniame gyvenime: lietuviai vengia plastiko pakuočių, tačiau netaupo energijos
    Daugiau
  • 13.01.2025
    Baltijos šalių skirtumai: dūmų detektorius namuose naudoja 94 proc. estų ir tik 65 proc. Lietuvos žmonių
    Daugiau
  • 06.01.2025
    Ekspertai atsako, kodėl sniegą svarbu nusikasti iškart po pūgos
    Daugiau
Daugiau naujienų

Prasidėjusios moksleivių pavasario atostogos daliai tėvų tampa galvos skausmu, kaip pasirūpinti vaiko veiklomis ar draugija, kad atžala laisvą laiką leistų saugiai. Dažnai tėvai suplanuoja šeimos keliones arba išsiunčia vaikus pas senelius, tačiau ne visada galimybės leidžia tai padaryti. Deja, kartais atostogaujantys vaikai paliekami vieni namuose ir visai dienai. Rezultatas – didesnės ar mažesnės traumos, ašaros, kelionė į medicinos įstaigą, gydymo išlaidos, psichologinės pasekmės.

Draudikai dažnai susiduria su nelaimingais atsitikimais, kai nukenčia vaikai. Pasak draudimo bendrovės „Gjensidige” Žalų departamento vadovės Baltijos šalims Viktorijos Katilienės, didelė dalis tokių atvejų pasitaiko per vaikų atostogas. Į bendrovę, susižalojus vaikui, kreipiasi tėvai, kurie yra sudarę asmens draudimo sutartis. „Dažnos namų aplinkoje vaikų patiriamos traumos – į stalo kampą prasiskeltas antakis, parkritus nuskilęs dantis, apsiplikinimas karšta arbata. Suprantame, kiek tenka išgyventi apsiplikiusiam vaikui ir visai šeimai. Lauke vaikai taip pat patiria įvairių rūšių traumas, o jų pagausėjimą pastebime atostogų laikotarpiu. Kritimas nuo paspirtuko, nesėkmingas šuolis nuo sūpynių ar batuto, deja, tačiau apkartina vaikų atostogas”, – pasakoja V. Katilienė.

Psichologė Inga Būdvytytė veiklas vaikų atostogoms pataria susiplanuoti iš anksto ir nepalikti vienų namuose jaunesnių nei 14 amžiaus atžalų. „Vaikai nukenčia dėl to, kad nėra įgudę tinkamai įvertinti savo jėgas, neturi didelės patirties ir nėra tokie atsargūs, kaip suaugusieji, todėl labai svarbu pasirūpinti jų užimtumu“, – kalba psichologė.

Pasak jos, aplinkinių įžymių vietų lankymas – vienas iš puikių būdų užimti vaikus. Su jais galima keliauti į muziejus ar apžiūrėti gražius pažintinius takus jūsų apylinkėse. Kartu surenkite ir iškylą, nes valgyti lauke - daug smagiau ir skaniau. Galite vaikams suorganizuoti ekskursiją jūsų ar jų senelių vaikystės takais, papasakoti šeimos istoriją, parodyti namus, kur kadaise gyveno jūsų šeima ar proseneliai. Tai padės vaikams daugiau sužinoti apie savo šeimą, giminę, pasijusti jos dalimi. Per atostogas galite aplankyti seniau matytus gimines ar artimuosius”, – pataria I. Budvytytė.

Psichologė pataria į pagalbą pasitelkti ir kitus tėvus, kurių atžalos atostogauja. „Juk bendraujate su vaikų draugų šeimomis, o jie, tikėtina, kad irgi suka galvas, ką nuveikti atostogų metu. Galite surengti bendrą išvyką ar šeimų estafetę. Jei tik orai leidžia, išsitraukite dviračius ir leiskitės į kelią. Užsibrėžkite tikslą kasdien įveikti tam tikrą skaičių kilometrų. Tai bus naudinga visiems – atsitrauksite nuo ekranų ir geriau miegosite naktį”, – šypsosi psichologė.

Pasak I. Budvytytės, knygų skaitymo iššūkis ir perskaitytų knygų pristatymas – taip pat nebloga išeitis, ypač jei orai nelepina. „Paskelbkite šeimoje konkursą – kas perskaitys daugiau knygų. Knygas reikės ne šiaip perskaityti, bet ir pristatyti vieni kitiems – galima piešti piešinius su mėgstamiausiais veikėjais, aptarti pagrindinę mintį. Tai bus naudinga ne tik vaikams, bet ir tėvams”, – pabrėžia specialistė.

Stalo žaidimai, pasak I. Būdvytytės, taip pat neblogas būdas pabūti kartu, pabendrauti ir šauniai praleisti laiką, jei už lango lyja. „Išbandykite naujus ar seniai pamirštus žaidimus, o gal net galite sukurti savo žaidimą, kurio taisykles formuluoti galėtų visi šeimos nariai kartu”, – pataria psichologė.

Ji atkreipia dėmesį, kad dabar nuostabus laikas, kai gamta bunda po žiemos miego. „Mažiesiems tyrinėtojams tai proga pamatyti ir atrasti naujų dalykų. Pažvelkite, kaip kraunasi pumpurai, tuksena geniai, po šakas laksto voveraitės. Ieškokite pirmųjų pavasario žiedų. Atarkite, kaip miškas pasikeitė nuo rudens, koks jis buvo žiemą – o koks dabar”, – kalba specialistė.

I.Būdvytytės teigimu, dar vienas užsiėmimas atostogoms – susiorganizuoti restoraną namuose. „Visa šeima galite sutarti, kokių patiekalų pageidausite. Galbūt norite išbandyti egzotiškų šalių virtuvę arba kokius nors seniai ragautus patiekalus. Gaminkite kartu, tegu prie proceso prisideda ir patys mažiausieji. Vėliau gražiai padenkite stalą. Kad būtų įdomiau, galite įsivaizduoti, kad esate kitoje šalyje, išsirinkite vieną ar kelis padavėjus ir su jais kalbėkite, pavyzdžiui, angliškai, vaikams bus proga praplėsti užsienio kalbos žodyną”, – sako psichologė.

Ji pataria per atostogas nepamiršti ir kūrybos: „Kartu kurkite istorijas – vienas žmogus pradeda mintį, kitas ją tęsia ir taip toliau. Užrašykite ir padėkite į šeimos archyvą. Turėsite bendrai kurtą pasaką. Galite suvaidinti spektaklį – išsirinkite kūrinį, kurį vaidinsite, pasiskirstykite vaidmenimis, pasirūpinkite improvizuotais kostiumais ir scena. Jei kūrybinių idėjų trūksta, kambarys gali virsti kino teatru. Pasirūpinkite spragėsiais, jaukiai susėskite ir kartu žiūrėkite filmus, kuriems vis nelikdavo laiko, juos aptarkite, pakalbėkite kam kokie veikėjai patiko, kas ką suprato, ko nesuprato, kas patiko, o kas – ne.“

Jei leidžia finansinės galimybės, psichologė pataria apsilankyti atrakcionuose, vandens parkuose ar kitose pramogų vietose. „Svarbu, kad atostogų planą kurtumėte kartu, atsižvelgdami į visų norus ir pageidavimus. Tai puiki proga ne tik patirti naujų dalykų, bet ir vieniems apie kitus sužinoti daug naujo”, – sako I. Būdvytytė.