Patarimai, kaip paruošti elektros sistemą vasaros atostogoms

30.05.2023

Naujausi pranešimai

  • 20.01.2025
    Tvarumas kasdieniame gyvenime: lietuviai vengia plastiko pakuočių, tačiau netaupo energijos
    Daugiau
  • 13.01.2025
    Baltijos šalių skirtumai: dūmų detektorius namuose naudoja 94 proc. estų ir tik 65 proc. Lietuvos žmonių
    Daugiau
  • 06.01.2025
    Ekspertai atsako, kodėl sniegą svarbu nusikasti iškart po pūgos
    Daugiau
Daugiau naujienų

Skaičiuojant paskutines dienas iki vasaros tautiečiai vis labiau laukia artėjančių atostogų. Svajojant apie gulėjimą paplūdimyje, maudynes jūroje ar naujų kultūrų pažinimą, svarbu neužmiršti išvykai „paruošti“ ir savo būstą. Specialistai dalinasi svarbiausiais patarimais, kurie padės užtikrinti namų saugą atostogų metu.

Išjunkite nenaudojamus elektros prietaisus

Energetikos ir automatikos technologijų kompanijos ABB pardavimų specialistas Marjan Sadocha ragina išvykstant iš namų išjungti visus nenaudojamus elektros prietaisus. Išimtis, pasak jo, taikoma tik šaldytuvui ar šaldikliui bei lauko apšvietimui.

„Vis dar pastebime, kad klientai išvykdami atostogauti palieka įjungtus elektros įrenginius. Į elektros lizdą įjungtas televizorius ar kitas elektronikos prietaisas nebus naudojamas jums išvykus, o palikti šviestuvai ir multimedijos įrenginiai vartos elektros energiją, net jeigu jais nėra naudojamasi. Atkreipiame dėmesį, kad įjungtos šviestuvų lemputės kelia pavojų, jos gali perkaisti, o blogiausiu atveju – sukelti gaisrą. Tuo tarpu jutikliais valdomas lauko apšvietimas gali likti įjungtas. Dažniausiai namų elektros instaliacija suprojektuota su viena ar keliomis specialiomis grandinėmis, skirtomis prietaisams, kurie visada liks įjungti, pavyzdžiui, įsilaužimo signalizacijai, todėl nėra sudėtinga atskirti įrenginių elektros tiekimą“, – pasakoja M.Sadocha.

Draudimo bendrovės „Gjensidige” Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė pataria išsiugdyti įprotį išjungti visus elektros prietaisus ir ragina nenumoti ranka net į paprastus bei mažus įrenginius.

„Gjensidige” užsakymu šį pavasarį „NielsenIQ” atlikta apklausa parodė, kad 7 iš 10 Lietuvos gyventojų išvykdami iš namų išjungia visus elektronikos prietaisus ir įrenginius. „Esame atlyginę nuostolius, užsidegus namo garaže stovėjusiam elektriniam paspirtukui, kuris buvo įjungtas į kištukinį jungiklį. Kitu atveju užsidegė kambaryje kraunamas nešiojamasis kompiuteris“, – sako žalų ekspertė.

Pasak draudikės, norint išvengti gaisro, visų pirma reikia vienu metu nejungti daug galingų elektros prietaisų, o tuo labiau – nesujungti jų į vieną elektros lizdą. „Ant elektros prietaisų paprastai yra nurodytas jų galingumas vatais. Į vieną buitinį kištukinį lizdą nerekomenduojama jungti daugiau kaip 1200 vatų galios buitinių elektros įrenginių“, – pabrėžia draudimo bendrovės atstovė.

Užtikrinkite apsaugą nuo išorinių elektros energijos šuolių

M. Sadocha įspėja, kad žaibo smūgis gali sukelti elektros energijos perteklių, kuris gali padaryti didelę žalą tiek elektros prietaisams, tiek žmonių saugumui. „Žaibolaidžiai yra pagrindinė priemonė, siekiant apsaugoti save ir savo turtą nuo gamtos stichijos padarinių. Tačiau labai svarbu pasirinkti tinkamą žaibolaidį, pasirūpinti kokybiška instaliacija ir neužmiršti kasmet atlikti reguliarią jo patikrą. Taip pat siūlome apsaugos nuo viršįtampių įtaisus (SPD), kuriuos galima sumontuoti šalia vartojamo įrenginio ir apsaugoti jautrią elektroninę įrangą nuo elektros energijos šuolių pavojų. Sumontuotas įtaisas saugiai nukreipia elektros energijos perteklių į žemę“, – patarimais dalinasi M. Sadocha.

Pasak V. Katilienės, dažniausias scenarijus – netiesioginis žaibo poveikis, kai žaibas trenkia kažkur tolumoje, o jo sukeltos bangos atsklinda į elektros tinklus. „Jos elektros tinklais pasiekia namus, ūkinius pastatus, pirtis ar kitą žmonių turtą, atsiranda elektros įtampos svyravimai bei įvyksta trumpasis jungimas. Šiais atvejais dažniausiai nukenčia elektros saugikliai ir elektros dėžė, taip pat namų viduje esantys bei į elektros tinklą įjungti daiktai – garso bei vaizdo aparatūra, kompiuteriai, besikraunantys išmanieji telefonai, laikrodžiai ir kiti įrenginiai“, – pasakoja draudimo bendrovės atstovė.

Ne tokie dažni, tačiau, deja, gerokai sudėtingesnius padarinius atnešantys žaibavimo atvejai pasitaiko, kai žaibas trenkia tiesiai į gyvenamąjį namą ar kitą statinį. Dažniausiai – į šalia namo arba ant jo sumontuotą anteną ar elektros įvadą. Draudikė atkreipia dėmesį, kad nuo žaibo nukenčia ne tik statiniai, tačiau ir išmanioji namų aplinkos prie vejos pjovimo robotai arba jų įkrovimo stotelės.

Apsaugokite namus nuo nelauktų svečių

Šiuolaikinės išmaniosios technologijos leidžia užtikrinti namų saugumą ir jų šeimininkams išvykus. „Išmanios namų sistemos suteikia galimybę sukurti norimą scenarijų, pavyzdžiui, imituoti buvimą namuose pakeliant žaliuzes, automatiškai įjungiant šviesą. Langų jutikliai taip pat labai naudingi norint apsaugoti namus nuo neteisėto patekimo į juos. Jie stebi lango rankenos padėtį ir bet kokį būsenos pokytį siunčia per namų automatikos sistemą“, – sistemos privalumus akcentuoja M. Sadocha.

Pasak eksperto, svarbiausia išmaniųjų namų dalis – durų įėjimo sistema. Ji leidžia valdyti lauko duris išmaniuoju telefonu, kad ir kur būtumėte.

„Įsivaizduokite, kad mėgaujatės saule paplūdimyje, kai išmanusis telefonas atsiunčia pranešimą, kad kažkas skambina į jūsų duris. Į „ABB-Welcome“ durų įėjimo sistemą integruotas kameros modulis leidžia jums pamatyti, kas už durų, ir, pavyzdžiui, įleisti žmogų, kuris laisto jūsų augalus arba atvirkščiai – atgrasina nelauktus svečius“, – kalba M. Sadocha.

Tyrimo duomenys rodo, kad 43 proc. Lietuvos žmonių išvykdami iš namų ilgesniam laikui paprašo kaimynų retkarčiais „užmesti akį” į paliktus tuščius namus. V. Katilienė pasidžiaugia, kad ketvirtadalis Lietuvos žmonių, palikdami tuščius namus, juose įjungia signalizaciją. Namų saugumui, pasak draudikės, vis dažniau pasirenkamos elektroninės saugos sistemos. „Jos populiarėja, nes gyventojai supranta, kad vienos – patikimiausios – priemonės apsaugoti namus nėra, todėl dažniau renkasi kompleksinius sprendimus“, – pasakoja draudikė.

Atmintinė:

• Išjunkite ir iš elektros tinklo atjunkite visus prietaisus, kurie nebus naudojami atostogų metu. Ten, kur neteka elektra, nėra pavojaus, kad prietaisai perkais. Be to, sutaupysite.

• Įsitikinkite, kad visos viršįtampių apsaugos sistemos yra įdiegtos ir tinkamai veikia bei apsaugo jūsų namų elektros grandines nuo trumpojo jungimo ir perkrovų.

• Paruoškite savo išmaniojo namo nustatymus, kad jie imituotų jūsų buvimą, kai jūsų nėra namuose. Įdiekite inovatyvius langų ir durų stebėjimo sprendimus.

Šie nedideli pasiruošimo žingsniai padės užtikrinti namų saugumą ir leis be rūpesčių mėgautis atostogomis.