Lietuvos kurortuose kyla eismo įvykių banga: kas apsaugos poilsiaujančius vairuotojus

22.07.2024

Naujausi pranešimai

  • 17.12.2024
    Audros nuostoliai didėja kas valandą: nuplėšti stogai, išgriautos tvoros, sudaužyti šiltnamiai ir nupūstos kepsninės
    Daugiau
  • 16.12.2024
    Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
    Daugiau
  • 09.12.2024
    Prieššventinis laikotarpis – išbandymas emocinei sveikatai: kaip ja pasirūpinti
    Daugiau
Daugiau naujienų

Vasaros sezonas Lietuvos kurortuose išaugina ne tik poilsiautojų, bet ir eismo įvykių skaičių. Draudikų duomenys rodo, kad dažniausiai nelaimės įvyksta lenkiant, važiuojant atbulomis arba sukant į kairę. Daugiausiai eismo įvykių, remiantis draudžiamųjų įvykių statistika, nutinka Palangoje.

„Gjensidige“ duomenimis, praėjusiais metais Palangoje įvyko 273 draudžiamieji eismo įvykiai, iš jų daugiau negu trečdalis – per tris vasaros mėnesius.

Per pirmuosius penkis šių metų mėnesius užfiksuoti 103 tokie eismo įvykiai. Praėjusią vasarą vidutinė mėnesio draudimo išmokų suma siekė 53 tūkst. eurų – beveik dvigubai daugiau nei tų pačių metų pavasario mėnesiais. „Vasaros metu Lietuvos kurortus užplūsta poilsiautojai. Dauguma jų ilsėtis atvyksta automobiliu, todėl keliuose padidėja transporto priemonių skaičius. Didesnis eismo intensyvumas lemia ir didesnę nelaimių riziką. Statistika rodo, kad daugiausia eismo įvykių, lyginant Lietuvos kurortus, įvyksta Palangoje, o avaringiausias mėnuo – rugpjūtis. Didžiausius nuostolius vairuotojai šiame kurorte patyrė transporto priemonėms susidūrus lenkimo metu ir sukant į kairę. Didžiausios išmokėtos žalos siekė 14 tūkst. eurų“, – pasakoja draudimo bendrovės „Gjensidige“ Transporto žalų skyriaus vadovas Agnius Gučius.

Jo teigimu, poilsiautojai į kurortus atvyksta kartą ar kelis kartus per metus, todėl dažnai nėra susipažinę su šių miestų keliais ir jų ženklinimu, o tai lemia neapgalvotus, skubius manevrus ar netinkamus sustojimus, kurie padidina avaringumą. „Gyvenamojoje aplinkoje eismo dalyviai jau būna įpratę orientuotis, žino visus kelio ženklus bei ribojimus. Atvykus į nepažįstamą miestą ar vietovę, būtinas didesnis budrumas ir atidumas bei mažesnis greitis, kad būtų įmanoma laiku pastebėti kitus eismo dalyvius ir saugiai atlikti manevrus“, – pabrėžia draudimo bendrovės atstovas.

Pasak A. Gučiaus, svarbu atkreipti dėmesį, kad vasarą kurortai išsiskiria smulkių eismo nelaimių gausa, kurios įvyksta važiuojant atbulomis, bandant pasistatyti transporto priemonę, įvažiuojant į kitą stovintį automobilį ar šalikelėje esantį objektą. „Prie jūros ar į pramogų vietas automobiliu atvykstantys poilsiautojai kurortuose susiduria su transporto priemonės parkavimo problema, todėl ieškant vietos automobiliui tenka manevruoti tarp kitų transporto priemonių ar įsitekti siaurame plote“, – kalba draudikas.

Kita eismo įvykių grupė, kurią išskiria A. Gučius, tai – automobilių susidūrimas su dviračiais, riedžiais, elektriniais paspirtukais ir kitomis dviratėmis transporto priemonėmis. „Šios transporto priemonės – sezoninės, todėl žmonės vasarą stengiasi pasidžiaugti ir kurortuose noriai jomis naudojasi, tačiau retai važiuodami gatve laikosi eismo taisyklių – parodo ketinimą sukti arba važiuoja šioms transporto priemonėms skirtu keliu“, – sako A. Gučius.

Draudimo bendrovės atstovas pataria, kaip kurortuose išvengti eismo nelaimių:

1. Pasirūpinkite technine automobilio būkle. Prieš kelionę būtina patikrinti automobilio padangas, stabdžius, žibintus, langų skysčio kiekį. Tinkamai prižiūrėtas automobilis padidina saugumą kelyje.

2. Tvarkingai sukraukite daiktus į automobilį, kad jie neuždengtų galinio lango.

3. Laikykitės greičio apribojimų ir kelio ženklų. Vasarą kurortuose padidėja pėsčiųjų ir dviratininkų srautas, todėl ypač svarbu laikytis greičio apribojimų ir atidžiai vairuoti prie pėsčiųjų perėjų bei dviračių takų.

4. Nevairuokite pavargę, automobilio salone pasirūpinkite komfortiška temperatūra. Nuovargis ir karštis padidina eismo nelaimių riziką, todėl susikurkite vairavimui tinkamą aplinką automobilyje.

5. Laikykitės saugaus atstumo. Dėl didelio automobilių srauto kurortuose svarbu laikytis saugaus atstumo nuo kitų transporto priemonių, kad būtų galima laiku sustoti netikėtai pasikeitus eismo sąlygoms.

6. Iš anksto išanalizuokite maršrutą, kuriuo vyksite. Susipažinkite su maršrutu, kuriuo ketinate vykti, kad išvengtumėte neplanuotų sustojimų ar nukrypimų nuo kelio. Naudokite navigacines sistemas arba žemėlapius.

7. Būkite ypatingai atsargūs, esant blogoms oro sąlygoms: Lietuviškos vasaros pasižymi nenuspėjamomis oro sąlygomis, todėl esant lietui, rūkui būtina vairuoti ypač atsargiai, sumažinti greitį ir būti itin budriems.

8. Gerbkite kitus poilsiaujančius vairuotojus. Venkite staigių manevrų, dažniau žiūrėkite į veidrodėlius ir gerbkite kitus eismo dalyvius, ypač tuos, kurie keliauja pėsčiomis arba dviračiu.

9. Išleiskite automobilį atostogų. Būdami kurorte, nesinaudokite automobiliu, taip prisidėsite prie taršos ir spūsčių mažinimo.