Jau netrukus automobilių vairuotojų laukia šaltis, slidūs keliai ir riboto matomumo eismo sąlygos. Sėdančiųjų prie vairo gyvenimas taps sudėtingesnis, tačiau draudikai atkreipia dėmesį, kad kiekvienas vairuotojas daug ką gali padaryti pats, kad užtikrintų saugesnį važiavimą savo transporto priemone.
„Siekiant užtikrinti saugų vairavimą, ypač svarbu pasirūpinti ne tik žieminėmis padangomis, bet ir automobilių žibintų šviesomis, padedančiomis laiku pastebėti kitus eismo dalyvius, o pastariesiems – vairuotojus. Prasidėjus tamsiajam ir šaltajam metų laikui įsitikinkite, kad visi priekiniai ir užpakaliniai žibintai, įskaitant rūko žibintus, yra tvarkingi. Jei reikia, pakeiskite perdegusias lemputes ir patikrinkite priekinių žibintų aukštį, kad kelyje neakintumėte kitų vairuotojų. Kartu patikrinkite ir priekinio stiklo valytuvus – žiemą jų kokybė itin svarbi. Dėl blogai veikiančių valytuvų ne tik mažėja matomumas, bet ir kyla pavojus subraižyti stiklą bei patirti papildomų išlaidų. Langų valytuvų šluoteles geriausia keisti kas 6 mėnesius, bet tikrai ne rečiau kaip kartą per metus“, – kalba draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.
Draudikė atkreipia dėmesį, kad dabartinio sezono vairavimo sąlygomis stabdymas neretai tampa iššūkiu, nes keliai būna apledėję arba apsnigti, todėl itin svarbu įsitikinti, kad stabdžių sistema yra geros techninės būklės. „Patikrinkite, ar nesusidėvėjusios stabdžių kaladėlės bei diskai ir, jei reikia, pakeiskite juos. Pasirūpinkite, kad pakaktų stabdžių skysčio – kad jo talpa būtų užpildyta iki reikiamo lygio, nes trūkstant šio skysčio gali pablogėti stabdymo efektyvumas, ypač šaltesniu oru. Taip pat reikėtų patikrinti stabdžių skysčio keitimo datą. Jei jos nežinote, patarčiau stabdžių skystį pakeisti, nes ilgainiui kaupiasi kondensatas, kuris gali pažeisti stabdžių sistemą ir užšalti“, – pabrėžia V. Katilienė.
Nors, pasak draudikės, stabdžių priežiūra aktuali visais metų laikais, atšalus orui labai išryškėja stovėjimo stabdžio problemos, ypač tuomet, kai oro sąlygos permainingos. „Pavyzdžiui, vakare atvažiuojame šlapia kelio danga, per netvarkingus stovėjimo stabdžių mechanizmus patekęs vanduo nakties metu užšąla ir ryte stovėjimo stabdis būna užblokavęs ratus“, – pasakoja draudimo bendrovės atstovė.
Jos teigimu, reikėtų pasirūpinti ir ABS sistema, kuri padeda išvengti padangų užsiblokavimo stabdant slidžiame kelyje, mažina automobilio slydimo riziką ir leidžia užtikrinti stabilų transporto priemonės valdymą. Be to, pasak draudikės, reikėtų įsitikinti, kad nedega neslydimo ir apsaugos nuo slydimo sistemos įspėjamosios lemputės.
Langų ir aušinimo skystis žiemą itin svarbus
V. Katilienė atkreipia dėmesį į langų skysčio svarbą šaltu oru. „Langų skystis turi būti atsparus žemoms temperatūroms. Jis ne tik padės išvengti langų užšalimo, bet ir visada užtikrins gerą matomumą kelyje net ir pačiomis blogiausiomis oro sąlygomis. Būtinai patikrinkite ir langų skysčio baką – jis neturi būti pažeistas. Jį žieminiu langų skysčiu patartina pripildyti dar nakties oro temperatūrai nenukritus iki minusinės, idant pirmosiomis šaltomis naktimis vasarinis skystis neužšaltų”, – sako draudimo bendrovės atstovė.
Jei žiemos metu padidėja aušinimo skysčio sąnaudos, V. Katilienė rekomenduoja apsilankyti automobilių remonto dirbtuvėse ir patikrinti, ar sistemoje nėra gedimo. „Tačiau, jei norite papildyti aušinimo skysčio bakelį, reikėtų pasikonsultuoti su automobilių meistrais, kurie išsiaiškins, kokios rūšies skystis geriausiai atitinka jūsų automobilio techninius parametrus”, – pataria draudikė.
Akumuliatorių veiks papildoma apkrova
Pasak V. Katilienės, žiemos šaltis dažnai neigiamai veikia automobilio akumuliatorių, todėl reikėtų įsitikinti jo efektyvumu. „Jei akumuliatoriui daugiau nei treji metai, gali būti, kad pats laikas jį pakeisti, nes žiemą jis bus veikiamas papildomos apkrovos”, – sako draudimo bendrovės atstovė.
Jei automobilio užvesti nepavyksta, V. Katilienė pataria kviesti pagalbos kelyje specialistus. „Kasko draudimu apsidraudę vairuotojai gali susisiekti su savo draudiku, kuris tuo pasirūpins, nes pagalba kelyje dažniausiai yra įtraukta į šio draudimo paketą“, – pabrėžia draudimo bendrovės Žalų departamento vadovė Baltijos šalims.
Draudikės teigimu, važinėjant didelius atstumus žiemą automobilyje itin pravartu turėti nedidelį avarinių priemonių rinkinį, kuriame turėtų būti kastuvas, šiltas megztinis, žibintuvėlis ir tuščia skysčių talpykla. „Turėti tokį rinkinį ypač svarbu, jei įstrigtumėte sniege arba atokioje kelio atkarpoje, kur pagalba gali užtrukti. Taip pat į rinkinį įtraukite kišeninį šildytuvą, antklodę ir keletą šokoladinių batonėlių, jei pagalbos tektų palaukti ilgiau. Tiesa, svarbu ir prisiminti paprasčiausius dalykus, būtinus kiekvienam vairuotojui – šepetį sniegui valyti ir ledo gremžtuką”, – pataria draudikė.