Audros nuostoliai didėja kas valandą: nuplėšti stogai, išgriautos tvoros, sudaužyti šiltnamiai ir nupūstos kepsninės

17.12.2024

Naujausi pranešimai

  • 17.12.2024
    Audros nuostoliai didėja kas valandą: nuplėšti stogai, išgriautos tvoros, sudaužyti šiltnamiai ir nupūstos kepsninės
    Daugiau
  • 16.12.2024
    Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
    Daugiau
  • 09.12.2024
    Prieššventinis laikotarpis – išbandymas emocinei sveikatai: kaip ja pasirūpinti
    Daugiau
Daugiau naujienų

Nuo vakar Lietuvą siaubiantis gūsingas vėjas šalies gyventojams atnešė penkiaženklius nuostolius – padaryta žala gyvenamiesiems namams, automobiliams, ūkiniams pastatams bei kieme laikomam žmonių turtui. Draudimo bendrovė „Gjensidige“ šiuo metu yra rezervavusi beveik 60 tūkst. eurų net 28 m/s greitį pasiekusio vėjo padarytai žalai atlyginti. Meteorologams ir šiandien pranešant apie besitęsiančius itin stiprius vėjo gūsius didžiojoje šalies dalyje, draudikai prognozuoja, kad nuostoliai, deja, dar augs.

„Per pastarąją parą sulaukėme 36 klientų pranešimų apie gūsingo vėjo padarytus nuostolius. Didelę jų dalį planuojame atlyginti po pirmojo pokalbio su klientu – be sugadinto turto apžiūros, kad žmonės kuo greičiau galėtų eliminuoti audros padarytą žalą. Nukentėjusieji kreipiasi iš visos Lietuvos, tačiau daugiausia pranešimų sulaukiame Šiaulių, Kauno, Marijampolės, Šilalės, Tauragės, Kaišiadorių, Mažeikių, Jurbarko rajonų. Matome, kad gyventojams padaryti nuostoliai didėja kiekvieną valandą“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

„Gjensidige“ duomenimis, žmonės kreipėsi dėl nuplėštos stogų dangos nuo namų bei ūkinės paskirties pastatų. Apgadinti namų fasadai bei jų apdailos detalės, išdaužti namų langai ir išverstos tvoros, sugadinti automatiniai vartai, sudaužyti stikliniai šiltnamiai. „Žmonėms miegant dėl vėjo gūsių nuplėštas namo stogas, įgriuvo jo sienos. Stichija taip pat išdaužė penkis vienos įstaigos langus. Po atvirą teritoriją vėjas nešiojo lauko baldus bei batutus. Gūsiai nuvertė ir sudaužė keraminę kiaušinio formos kepsninę“, – pasakoja V. Katilienė.

Pasak draudimo bendrovės atstovės, nuostolių, deja, neišvengė ir transporto priemonių savininkai. „Automobilis nukentėjo nuo oru skriejusio šiukšlių konteinerio, net kelis automobilius apgadino ant žemės krisdama nuo namų atplėšta stogo danga ar namo apdailos detalės – įlenktas transporto priemonės kapotas, išdaužti stiklai. Dar vieną automobilį apgadino iš kaimyno kiemo atskriejęs batutas“, – vardija draudimo bendrovės Žalų departamento vadovė Baltijos šalims.

Draudikės teigimu, vėjo būta tokio stipraus, kad žmogaus jėgos nepakako rankomis išlaikyti automobilio dureles. Vėjui išplėšus jas iš vairuotojo rankų, ši automobilio dalis atsitrenkė į kitą šalia stovėjusią transporto priemonę ir ją apgadino.

Kadangi stiprus vėjas siautėja ir šiandien, V. Katilienė ragina gyventojus nieko nelaukiant pasirūpinti būsto ir turto saugumu. „Pirmiausia, svarbu įvertinti namų stogo būklę, o galimus plyšius ir netvirtai besilaikančias dalis – sutvirtinti. Nereikia pamiršti ir kieme esančių daiktų, kuriuos vėjo gūsiai, kaip matome, gali ne tik pakelti ir nupūsti ar išvartyti, bet ir nunešti į kaimynų kiemą. Privačių namų savininkams rekomenduojama net šiukšlių konteinerius įstumti į garažą ar ūkinį pastatą. Butų gyventojams patariame nepalikti lengvai pakeliamų daiktų balkonuose“, – kalba draudikė.

V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad labai svarbu pasirūpinti garažų vartais ir rūsių durimis. „Jei įmanoma, užtikrinkite jų sandarumą. Kitu atveju, vėtra gali sugadinti ten esantį turtą”, – sako draudimo bendrovės atstovė.

Ji pabrėžia, kad, pučiant gūsingam vėjui, svarbu nepalikti automobilių po dideliais medžiais, prie netvirtų statinių, kad ant jų neužkristų vėtrų nulaužtos šakos ar nuplėštos pastato dalys. Be to, reikėtų susitvarkyti namų kiemus, kad juose neliktų daiktų, kurie vėtros pakelti gali apgadinti automobilį. Ji rekomenduoja atidėti nebūtinas keliones bei vengti miškingų kelio ruožų, kuriuose stiprus vėjas gali versti medžius.

Kadangi pastarąją parą Lietuvoje buvo fiksuoti žabai bei griaustinis, V. Katilienė pataria iš anksto apsaugoti ir elektros įrangą. „Jei įmanoma, perneškite į saugią vietą šią įrangą iš garažų ir rūsių arba bent jau ją išjunkite. Neišjungus elektros, kyla pavojus žmonių saugumui, žaibai gali sugadinti įrangą ar net sukelti gaisrą“, – tvirtina V. Katilienė.

„Jei jūsų turtas nukentėjo nuo stichijos, pasirūpinkite, kad žala nedidėtų. Praneškite apie įvykį draudimo bendrovei ir, esant būtinybei, pradėkite atkūrimo darbus. Jeigu neturite galimybės iškart pranešti apie įvykį draudimo bendrovei, tuomet užfiksuokite nuostolius. Pradėkite atkūrimo darbus ir susisiekite su draudikais, kai tik galėsite. Suniokotas vietas apdenkite, pritvirtinkite. Taip apsaugosite jas nuo tolesnių gamtos stichijų”, – pataria draudimo bendrovės atstovė